01-11-2019 03:50 PM
I sell these Hi-Chew candies. They range in price from $2 to $4 each. Shipping is $4 for the first pack and $1 for each additional pack.
Alot of my sales are people who just order 1 pack.
I am **bleep** about packing. Each pack gets wrapped in paper, then put in a small padded pouch envelope (i get at work for free), them placed in another larger padded envelope. I really do put alot of care in packing.
Sometimes it seems silly to do all that for someone ordering just 1 pack.
I have a "disclaimer" on my listings that reads "you're welcome to buy just 1 pack but shipping is just ONE DOLLAR for each additional pack".
So why do people buy just 1 pack?
01-13-2019 06:46 AM
01-13-2019 01:28 PM
@atikovi wrote:Why are you selling $2 candy with $3 shipping? To many buyers it looks like a ripoff and your DSR for shipping charges is reflecting this. Why not just list for $5 with free shipping and automatically get 5 stars for shipping charges.
I agree. That is they type of thing that gets me to click on a listing. Then I get sticker shock, and hit the back button. Ask yourself why the buyer should pay you $3 shipping when they can get the same item from outside the US with free shipping? I understand that the seller is trying to use high shipping price as a way of getting people to buy more, but it is obviously not working.
That said the seller seems to have found a nice little niche, selling single item samples to people who don't want to wait a month to try it. Should probably emphasize fast shipping, maybe even consider Fulfilled by Amazon. It seems like a spur of the moment item that people might be willing to pay extra to get it quickly.
01-13-2019 05:06 PM
emphasize fast shipping, maybe even consider Fulfilled by Amazon.
Good idea, since @inhawaii is shipping from the Islands.
01-15-2019 10:19 AM
@fuzzyfurball wrote:I can only speak for myself but when i buy my mom's favorite candy bar, Annabelle's milk chocolate Rocky Road, it's hard to find in bricks & mortars stores and I don't want to buy 24 bars on Ama*on since i know that's unhealthy for her to gobble up in a short time. Thankfully on ebay, sellers here sell it in smaller packs.
It's like when i go to the supermarket. Do i want to buy a whole 3-layer 16-inch by 16-inch huge cake for dessert for myself or do i just want 1 slice?? Even if my wallet can take it, my body can't.
Yes, if you don't have it in the house, you can't put it in your mouth, and just a taste accomplishes this.
01-15-2019 01:04 PM
Well, maybe they've never had them before and want to try them to see if they like them.That is what I would do.
01-15-2019 01:06 PM
Maybe they're using ebay bucks also.
01-15-2019 01:19 PM
We may never know. Looks like the OP has disappeared.
01-15-2019 04:24 PM
You may want to make them more decorative like the bricks & mortar stores do during the holidays. You could make more $$s during the holidays like valentines by packing them with colored flashy paper, bows, a beautiful Valentines card. In Easter, include a new cute basket with a small stuffed furry bunny. I gotta admit i buy things like this for myself to put on my work desk or to give to friends
01-24-2019 12:03 PM
I am having the same problem
01-24-2019 05:29 PM
@mr.chopsticks wrote:I am having the same problem
Wow, @mr.chopsticks , you have some very lovely chopsticks listed!
01-24-2019 05:54 PM
Thanks. I was in listing a new promotion but the markdown manager/promotions are broken. I called twice and Ebay was unaware of it at the time and now are investigating it. I'm running 15% off when you buy 2 or more pairs.(when the bug is fixed)
01-24-2019 08:59 PM
@mr.chopsticks wrote:I am having the same problem
If it's a problem, why list them singly so they can be purchased as such?