It's the way of the world today. I was in the grocery store, yesterday, and a dozen eggs was $4.98, with a limit of one dozen. I bought a dozen. Doesn't seem that long ago that they were $1.39 a dozen.
This doesn't answer your question, but you just have to adapt and find ways to make things work for you.